ChiKung

ChiKung je kombináciou tradičných poznatkov čínskej medicíny, bojových umení a moderných poznatkov z psychológie a západnej medicíny. Jedným z cieľov ChiKungu je obnoviť alebo udržať pohyblivosť tela ako celku.
Tréning ChiKungu pozostáva z rôznych cvičení na rozťahovanie a posilnenie rôznych oblastí tela. Senzomotorické cvičenia sa striedajú s energetickými cvičeniami v kombinácii so špeciálnymi relaxačnými a dýchacími technikami. Mnohé pohyby majú svoj základ vo WingTsun. ChiKung má mnoho pozitívnych účinkov na celé telo. Môže tak napríklad zlepšiť držanie tela alebo zabrániť bolestiam chrbta. Holistický telový tréning cvičí citlivosť a vnímanie tela.
Kľúčovou výhodou ChiKungu je to, že tréning je vhodný pre všetky vekové skupiny, nevyžaduje žiadne základné vedomosti a je ľahko naučiteľný aj pre ne-športovcov.

Ako pôsobí Chikung?

V dnešnej dobe je veľmi časté jednostranné zaťažovanie tela. Po náročnom pracovnom dni patria napätie a stres ku každodennej realite. V takýchto prípadoch pomáha ChiKung. Je to špeciálne zdravotné cvičenie, ktoré trénuje a buduje svaly, mobilizuje a posilňuje kĺby, rozvíja koordináciu, vyrovnáva nerovnováhy,
podporuje relaxáciu a učí pozornosti.
Tréningy ChiKungu obsahujú:

  • Energetické uvoľňovacie cvičenie (zvýšenie Chi)
  • ChiKung forma (zvýšenie celkovej pohyblivosti tela)
  • Cvičenia na jednotu tela
  • Uvoľňovacie cviky (uvoľnenie napätia a nerovnováhy)
  • Senzomotorické cvičenia individuálne a s partnerom (zlepšenie citlivosti a koordinácie tela)
  • Dýchacie a relaxačné cvičenia (riešenie blokád v tele a mysli)

Je ChiKung bojové umenie?

Nie, ChiKung nie je bojový šport. Vedomosti o biomechanických a energetických súvislostiach pohybov ľudského tela sa v ChiKungu používajú na čisto zdravotné účely. WT ChiKung je založený na pohyboch WingTsun a je preň mimoriadne dôležitý. Pomáha zvyšovať pohyblivosť cvičenca a zlepšuje účinnosť jeho WT techník.

Je ChiKung vhodný na sebaobranu?

ChiKung nie je forma sebaobrany, ale môže napomáhať pri výuke sebaobrany. ChiKung ako forma holistického telesného tréningu sa zameriava na to, aby ste boli zdravší, silnejší, pohyblivejší. Objavíte nový pocit z vnímania vlastného tela, ktorý vám môže byť prospešný aj pri sebaobrane. Tréningom ChiKungu lepšie spoznáte svoje telo a naučíte sa lepšie hýbať. ChiKung je vhodný pre ľudí všetkých vekových kategórií.