Neschopnosť udrieť

Byť milý k nepriateľom znamená byť krutý k sebe."

Niekedy vás môže vaša vlastná logika natoľko presvedčiť, že sa sami budete považovať za neschopného niekoho knokautovať. Vtedy začnete váhať a budú sa vám natískať myšlienky:

sebaobrana a úder
  • V skutočnosti sa ma ešte nepokúšal zasiahnuť..." (Ak to urobil, nemuseli by ste to teraz morálne zvažovať!)
  • Možno na mňa nakoniec nezaútočí..." (Rozpráva a nadáva sám sebe a mení sa na adrenalínové monštrum pred vašimi očami.)
  • Možno, že okolité osoby zasiahnu a zastavia ho..." (Nikto nebude pomáhať. V najhoršom prípade budú ešte aj jeho priatelia hrať futbal s vašou hlavou, keď budete na zemi.)
  • Obávam sa, že skončím na súde ako útočník, tak radšej počkám trochu dlhšie..." (Dúfajme, že nie príliš dlho.)
  • Radšej by som nemal robiť nič alebo sa obmedziť len na obranné akcie, inak sa ešte viac nahnevá... (Útočník je už pripravený zaútočiť a teraz ho môže zastaviť už len väčšie násilie.)
  • Neudriem ho príliš tvrdo, inak by to mohlo mať trvalé následky..." (Len primeraný a presne mierený knokaut môže ovplyvniť rozsah poškodenia. Navyše útočník sa ani najmenej neobáva o vaše zdravie.)

Veľmajster Leung Ting hovorieva: "Byť milý k nepriateľom znamená byť krutý k sebe."
Len preto, že druhý človek mal nešťastné detstvo alebo že je frustrovaný, neznamená to, že musíte tolerovať jeho pokusy trieskať do vašej hlavy, aby sa potom cítil lepšie.

Zlá správa: Neexistuje nič, čo by umožňovalo "bezpečne vydržať" a kontrolovať už rozhodnutého útočníka bez toho, aby ste mu ublížili.

Dobrá správa: Ak prekonáte svoju rezervovanosť, správny tréning vám pomôže naučiť sa udrieť.

Ešte lepšia správa: Vďaka správnemu postoju a špeciálnemu hmatovému tréningu Chi-Sao, sú skúsení bojovníci WT jediní, kto nemusí udrieť ako prví, keď hrozí nebezpečenstvo, ale sú schopní počkať, kým hroziaci útok začne.

Na odstránenie neschopnosti udrieť, ktorá ovplyvňuje zodpovedných ľudí v extrémnych situáciách, sa používa psychologická metóda ("kotviace slovo"), ktorú využívajú aj špeciálne policajné jednotky a záchranné tímy.